Nastavte si tyto stránky jako Váše domovské stránky  Přidat tyto stránky k oblíbeným Ukáže, kolik je hodin a datum..

:: Recenze
:: Triky
:: Sk8 shopy
:: Lokality

:: Videa

:: Photosesion
:: Rozhovory

:: Fingerboard

:: Tony Hawk 3

:: Autoři 

:: Odkazy
:: Napiš nám

:: Chat

 

 

/


Zdar skejt..

Board Club Oslavany

4people  

FlipMagazine..

GRIND.CZ

ČSP 2004

Ankety, návštěvní 
knihy, mailformy, počítadla a CHAT pro Váš web

 

 

 

VYROSTE 

 

 

nA LETNÉ OBŘÍ mOŘSKé       

 

 

AKVÁRIUM?

 

 

00000786.jpg (38944 bytes)Po více než dvou letech opět povstává myšlenka výstavby prvního mořského akvária ve střední Evropě, 

které by mělo vyrůst na místě bývalého Stalinova pomníku na Letné v sedmé městské části. Stavba se nyní nachází ve fázi finalizace projektové dokumentace a pro realizaci projektu bude potřeba změna územního plánu.

Návrh oceánia za dvacet milionů amerických dolarů počítá s dvěma podlažími o ploše přibližně pět tisíc metrů čtverečných. V hlavní nádrži hluboké více než sedm metrů bude umístěn průchozí vyhlídkový tunel z průhledného bezpečnostně upraveného plexiskla a návštěvníci zde budou moci obdivovat přes 250 druhů mořských ryb společně se žraloky a rejnoky chovajících se stejně jako v přirozeném prostředí.

V areálu budou také umístěny i menší nádrže a otevřené ukázkové nádrže, kde bude možné se dotknout různých druhů hvězdic, mořských sasanek, korýšů a krabů. Nebudou zde sice umístěna žádná zvířata pro představení, ale díky simulátorům bude návštěvníkům umožněno virtuálně si zaplavat se žraloky nebo potápět se s delfíny. Investor plánuje rovněž umístění několika učeben pro školy, videoprojekce a komponované výstavy a restaurace.

Projekt obřího akvária představil zahraniční investor již v červnu 2002. Plány ale tehdy pohltila velká voda. Nyní bude záležet na tom, zda společnost sladí svůj projekt s platnými zákony a územním plánem. První studie totiž nevyhověla zákonům o životním prostředí.

 

Vydáno: 20.7. 2004

Zdroj: praha.com

 

OCEANÁRIUM NA LETNÉ

 

Pražští radní podporují vznik obřího akvária na Letné. Australský investor chce vybudovat oceanárium zhruba do roka a půl ve zdevastovaných podzemních prostorách bývalého Stalinova pomníku. Projekt ale kritizují opoziční zastupitelé. Podle exprimátora Jana Kasla naruší stavba odpočinkový park na Letné.

Jan Kasl:"Na tý Letný je to trošku absurdní. Jednak je tam problém dostat tam lidi, tam budou jezdit lidi autobusy, to si nedělejme iluzi, že to bude cíl procházek Pražanů, to prostě bude masová turistika, ale hlavně to celé se bude muset vybourat, protože ta akvária, to všechno vyžaduje teda úplně jiné prostory, než tam dneska jsou."

Podle radního Pavla Klegy vyřeší oprava chátrajících prostor bývalého Stalinova památníku problém města. Park na Letné přitom podle něj nebude nijak narušený.

Pavel Klega:"Ty podmínky jsou relativně široké, ale dvě nebo tři jsou velmi zásadní. První zásadní podmínka je, že by se nemělo změnit pohledové panorama Letné, druhá podmínka je, že se investor musí chovat vstřícně a uvést svůj záměr do souladu se zájmy ochrany přírody."

Vedení Prahy záměr podporuje. "Příští týden posoudí memorandum, jež má stvrdit zájem obou stran na tom, aby se stavba uskutečnila," informoval radní Pavel Klega. Stavba by podle něho byla pro Prahu nesporně výhodná. Vyřešila by problém nevyužitých prostor pomníku na Letné, které jsou léta v havarijním stavu a město nemá na jejich úpravy peníze. Metropole by navíc získala atraktivní mořské expozice, které by byly magnetem pro domácí i zahraniční turisty.

Oceanárium za 20 milionů amerických dolarů (přes půl miliardy korun) nemá stát Prahu ani korunu. Stavbu se zavázala plně uhradit firma, která je dceřinou společností Oceanis Australia. Společnost vlastní a provozuje oceanária v Austrálii, Číně a Thajsku a nedávno uzavřela smlouvy na výstavbu a provoz podobných zařízení v Paříži, Teheránu, Řecku, Spojených arabských emirátech a na Novém Zélandu.

Vydáno: 24.7 2004

Zdroj: rozhlas.cz

 

Foto: praha.com

 


Tohle je na stránkách www.prahaaquarium.cz:

 

TISKOVÁ ZPRÁVA:

PROJEKT VÝSTAVBY OCEANÁRIA
NA MÍSTĚ BÝVALÉHO POMNÍKU J.V. STALINA NA LETNÉ
Tisková zpráva Underwater World Oceanarium (CZ) spol. s r.o.,
dceřinné společnosti australské Oceanis Australia Pty. Ltd.
zámeček Sluncová, dne 6. června 2002
 
Údržba a ostraha oněch 60 000 metrů krychlových pod podstavcem stojí město ročně obrovské prostředky a podle názoru mnoha odborníků je škoda tyto prostory komerčně nevyužít.
Ovšem důležitou podmínkou se jeví zachování stávajícího panoramatu Letné tak, jak ji Pražané znají, a samozřejmě plný respekt k Letenským sadům.
Z toho důvodu byla zástupci města Praha v červnu 2000 vypsána veřejná soutěž, která měla za úkol najít vhodného a spolehlivého partnera pro regeneraci a následné smysluplné využití části pomníku.
Do soutěže se přihlásili čtyři účastníci, ovšem jediným, který doporučila k realizaci komise pod vedením radního Filipa Dvořáka (ODS), se stal projekt výstavby oceanária společností Underwater World Oceanarium (CZ) spol. s r.o., jež je dceřinnou společností Oceanis Australia Pty. Ltd.
Michael Hvížďala (US) potvrzuje: "Město nemá peníze, aby lokalitu upravilo. Projekt, který jsme vybrali, se zdál jediný možný realizovatelný v této oblasti." Tento záměr má rovněž plnou podporu sedmé městské části.
Čtyřicet členů městského zastupitelstva tedy v lednu 2001 schválilo záměr využít část bývalého pomníku J.V. Stalina pro smíšenou sportovní a kulturní funkci, jež umožňuje výstavbu oceanária.
Vzhledem k tomu, že Letná je podle územního plánu historickou zahradou, bude nutné v něm provést změnu tohoto území z historické zahrady na území se sportovně-kulturní funkcí, pod kterou spadá i akvaristika.
Velké kyvadlo, jež bylo v roce 1991 vybudováno poblíž pomníku při příležitosti Všeobecné československé výstavy, by podle plánů mělo zůstat na svém místě.
V podzemních prostorách pod pomníkem také proběhl průzkum jeskyňářů, kteří zjistili, že další - v tuto chvíli neznámé - chodby či prostory neexistují, tak jak se o tom v minulosti často hovořilo. Není ani pádný důvod se domnívat, že existují chodby, které by tyto prostory propojovaly s podzemím pomníku Hrad nebo bývalého ÚV.

 

 Navrhovaná výstavba projektu Oceanária
Investorem je Underwater World Oceanarium (CZ) spol. s r.o. jako dceřinná společnosti australské společnosti Oceanis Australia Pty. Ltd. se jměním v hodnotě více než 50 mil. USD, která vlastní či technicky podpořila podobná podmořská zařízení v Austrálii (Underwater World Mooloolaba, Queensland), Číně (Ocean World, Šanghaj) či na Novém Zélandě (Kelly Tarlton"s Underwater World, Auckland).
Dalšími nasmlouvanými projekty jsou Ocean World v Iránu, Underwater World ve Spojených Arabských Emirátech a Thajsku nebo Olympic Park Aquarium v řeckých Aténách.
Oceanárium je obrovské průchozí akvárium, jehož největší nádrž je hluboká více než 7 m a obsahuje 2.2 mil. litrů synteticky vytvořené mořské vody, přičemž pro jeho bezchybný provoz je potřeba obnovit měsíčně pouze 5% vody.
V hlavní nádrži bude umístěn průchozí vyhlídkový tunel z průhledného bezpečnostně upraveného plexiskla a návštěvníci zde budou moci obdivovat přes 250 druhů mořských ryb společně se žraloky a rejnoky, chovajících se stejně jako v přirozeném prostředí.
Budou zde také umístěny i menší nádrže a otevřené ukázkové nádrže, kde je možno se dotknout různých druhů hvězdic, mořských sasanek, korýšů a krabů.
Návrh počítá se dvěma podlažími, každé o ploše přibližně 5 000 m2. Nebudou zde umístěna žádná zvířata pro představení, ale díky simulátorům bude návštěvníkům umožněno "zaplavat si se žraloky" či "potápět se s delfíny".
Investor navrhuje umístění několika učeben pro školy, videoprojekce a komponované výstavy k problematice životního prostředí a ochrany ohrožených druhů živočichů. Dále pak restauraci a místnost pro zvláštní společenské akce (semináře, výstavy, obchodní prezentace apod.)
Zvláštní pozornost bude věnována vodnímu životu v řekách, potocích, rybnících a jezerech České republiky a střední Evropy. K posílení edukativní funkce bude součástí též zobrazení vodního cyklu a jeho vazby na život a výskyt ryb.
Velký důraz bude kladen na vzdělávací programy!
Společnost Underwater World Oceanarium (dále jen UWO) proto počítá s umístěním vzdělávacích učeben v oceanáriu. UWO chce provozem oceanária umožnit veřejnoprávním a dalším vzdělávacím institucím rozšíření studijních plánů a poznatků o biologii podmořských i sladkovodních ryb a živočichů. Všechna oceanária této společnosti ve světě úzce spolupracují s místními vzdělávacími instituty a navrhují vzdělávací programy.
Záměrem společnosti UWO, jako součásti skupiny společností Oceanis Australia, světových odborníků v oblasti služeb pro volný čas, je vytvořit v návštěvníkovi oceanária pocit, že zde strávil příjemné dopoledne nebo odpoledne, o čemž bude referovat svým přátelům a známým a sám se bude chtít opakovaně vracet. Vedle této individuální návštěvnosti počítá UWO též se systematickými návštěvami zejména dětských kolektivů s pořádáním tematických cyklů apod.

 

Vyjádření investora Underwater World Oceanarium (CZ) spol. s r.o.
Investor UWO je připraven využít zchátralý objekt části bývalého pomníku J.V. Stalina a komplexně ho přebudovat při respektování daných stavebních omezení na moderní, s okolím harmonicky spojený, komplex nabízející jedinečnou atrakci - oceanárium jako "mořské ZOO".
Investor si je plně vědom, že dotčená lokalita se nachází na území vymezeném Územním plánem hl. m. Prahy jako historická zahrada, a proto navrhuje původní stavbu pomníku ponechat, z vnějších prací provede pouze úpravu fasády a střechy.
Veškerá rekonstrukce proběhne uvnitř budovy a nebude klást nároky na změny v okolí pomníku. Zároveň nebude nijak poškozovat okolní zeleň.
Externí úprava zahrnuje také vybudování krytých eskalátorů vedoucích z nábřeží Edvarda Beneše - pro potřebu široké veřejnosti. Na střeše budovy by pak měla být zbudována zahradní restaurace s veřejnými toaletami.
Přístupy pro veřejnost na střechu pomníku a veřejné komunikace nebudou v žádném případě zastavěny či jinak omezeny.
Předpokládaná investice na výstavbu tohoto projektu je stanovena investorem ve výši 20 mil. USD a financována bude stejnou měrou úvěry a vlastním kapitálem. Investor předpokládá, že dodávky materiálu a prací v částce 16 mil. USD zadá subjektům v Praze, resp. v ČR.
Investor zároveň počítá se zaměstnáním přibližně 90 osob se zvýšením až na 120 osob v letních sezónních měsících. Jeho zaměstnanecká politika zahrnuje též osoby tělesně postižené. Kromě několika vysoce specializovaných pracovních pozic - akvaristé a top management - budou již od počátku všichni zaměstnanci z ČR, zejména z Prahy. Investor poskytne mimo jiné těmto zaměstnancům bezplatné jazykové kurzy.
Předpokládaná návštěvnost je cca 900 tis. návštěvníků ročně, z čehož bude 600 tis. turistů ze zahraničí. Tento předpoklad znamená návštěvnost nižší než 3 tis. osob denně, takže nedojde k "přelidnění" Letné.
Vzhledem k tomu, že turisté se většinou pohybují po Praze pěšky (na Hrad apod.) a také proto, že investor navrhuje umístění eskalátorů z nábř. E. Beneše zcela na své náklady, nepožaduje žádná parkoviště na Letné.
Dodávky zboží jsou navrženy s využitím elektromobilů, jež jsou velmi přátelské k životnímu prostředí a nijak jej nepoškozují.
S ohledem na přísné požadavky bezpečnosti podobných staveb se za více než 30 let od doby, kdy bylo postaveno první obří akvárium, nestala žádná vážná nehoda. Hlavní nádrž obsahující 2,2 mil. litrů vody je vyrobena ze zesílené železobetonové konstrukce se stěnami silnými 40 cm, kde je umístěn průchozí vyhlídkový tunel z bezpečnostně upraveného plexiskla o tloušťce stěn 50 cm. Pro plné zajištění bezpečnosti budou u eskalátorů a u vchodu o objektu instalovány kontrolní kamery s bezpečnostní obsluhou po 24 hodin denně(že by se báli skejťáků?-dod. sk8worldu)
Činnost Oceanis Australia Group je vysoce zaměřena na aktivity přátelské k životnímu prostředí. Proto mimo jiné hodlá investor do okolí objektu vysadit nejen více zeleně, ale umístit i vhodný mobiliář - zejména odpadkové koše - a k zajištění bezpečnosti též zlepšit veřejné osvětlení. Toto proběhne zcela na náklady investora.
Inženýrská studie, vypracovaná pro tento projekt, prokazuje, že stávající sítě (elektřina, plyn, kanalizace, vodovodní a telefonní sítě) jsou pro jeho potřeby dostačující.
Architekti, kteří spolupracují s australskými architekty investora, spolu s konzultanty pro inženýring a výstavbu oceanária jsou české společnosti se sídlem v Praze.

 

ZPŮSOBILOST

-jmění přesahující 65 miliónů dolarů

-plná podpora od National Bank of Australia

-finanční podpora pražského projektu je řešena ze strany Evropské banky (EBRD) a českého bankovního ústavu

-plná podpora australskou vládou

PROČ DŘÍVĚJŠÍ PAMÁTNÍK J.V.STALINA?

-blízkost centra i městské hromadné dopravy

-stavbu lze efektivně přebudovat bez porušení panorama města

-žádné finanční výdaje z rozpočtu města

-bez negativních dopadů na životní prostředí

-oživení velké odpočinkové zóny

-všechny předpoklady k úspěšné realizaci

CO NÁS JEŠTĚ ČEKÁ?

-vyřešit změnu územního plánu města

-získat souhlas k navrhovanému řešení zásobování elektromobily oproti původně požadovanému tunelu, který by přišel na 4  

milióny US dolarů

-získat souhlas s návrhem nadzemních eskalátorů a 'Kaskády historie'

-minimalizovat narušení okolního parku během stavby

 zdroj:  prahaaquarium.cz:


Tyto lidé to mají tak zmáklý,už jenom ta podpora Australskou vládou,podpora  Evropské banky a všech těch banek..

Nevim,jestli máme vůbec nějakou šanci.Ale určitě odešlete tuhle petici.Díky.

 

Zde je ještě odkaz na diskuzi Grindu.cz ohledně akvária.

 

Tady je petice o nebudování akvária..

 Pomozte zabránit stavbě obřího akvária v Praze na Letné u bývalého Stalinova pomníku. Jde o stavbu která je zbytečná a jde stejně dobře postavit i někde jinde. Po stavebních úpravách které začínají na začátku září už se zde nebude dát jezdit a proto zabraňme tomu !!! 

Vyplněním formuláře budete zařazeni do oficiální petice o přerušení nebo přemístění stavby. http://www.praha.cz/?page=news&article_id=5252 

Jméno a příjmení: 

Datum a rok narození: 

Bydliště: 

Zaměstnání: 

Poznámky: 

Odpovědi zasílejte na mailto:Savestalin@seznam.cz 

Tuto petici rozešlete co nejvíce lidem

zdroj: ssk8.kvalitne.cz

(c) SK8WORLD 2004 desing by Larry

REKLAMA